Dijital Baskı Nedir?
29/11/2022
Matbaa Baskıları Ve Baskılı Reklam Avantajları
20/12/2022
Dijital Baskı Nedir?
29/11/2022
Matbaa Baskıları Ve Baskılı Reklam Avantajları
20/12/2022

Cepli Dosya Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Sunum dosyaları yani bir diğer adıyla cepli dosyalar, kariyer hayatımızda, iş hayatımızda sıklıkla karşılaşabileceğiniz materyallerden biridir. Firma toplantılarında, sunumlarda ve tanıtımlarda sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Cepli dosya nedir, cepli dosya fiyatı, cepli dosya kullanım alanları nerelerdir bunlara göz atalım.

Cepli Dosya Nedir?

Şirketlerin, kurumların ve firmaların sunumlarında, iş tekliflerini iletmekte, toplantılarda kullanılan ve genel olarak kartondan yapılan dosyalara sunum dosyası, bir diğer adıyla cepli dosya denir.

 Firmalar arası rekabetin en üst düzeyde olduğu günümüzde firmalar, marka ve imaj tanıtımı için her yola başvururlar. Cepli dosya ise bunlara verilebilecek en iyi örneklerdendir.

Cepli Dosya Kullanım Alanları Nelerdir?

Cepli dosya kullanım alanları oldukça geniştir. Bunların aksine avukatlar, hastaneler, finans kuruluşları, doktorlar ve bu tarz firmalar, şahısların önceliğidir.

Cepli dosyalar organizasyonlarda fazlasıyla kullanılan bir reklam materyalidir.

Özet geçmek gerekirse firma değerine, markasına ve imajına değer veren, kurumsallaşmak isteyen, reklam algoritmasını çözmüş olan firmaların tümü sunum dosyaları (Cepli Dosya) kullanmaktadır.

  • Kurumsal kimlik için, bir ihale veyahut fiyatınızı kağıt yoluyla ve şirket logonuzun bulunduğu cepli dosyalar oluşturabilirsiniz.
  • Şirketinizin marka değerini arttırmak ve potansiyelli müşterilerinizi kendi markanızı kullanmasına daha kolay ikna etme amacıyla kullanabilirsiniz.
  • Raporlar, veriler, istatistikler, dava dosyaları, mali tablolar gibi önemli dosyalarınızı belgelerinizi Cepli dosyalarda muhafaza edip koruyabilirsiniz veyahut sunum yaparken kullanabilirsiniz.

Cepli Dosya Basımı Nasıldır?

Şirketlerde, firmalarda veyahut işletmelerde matbaacılık materyallerinin etkisinin fazlasıyla büyük ve yoğun olduğunu sık sık kullanıldığını göz önünde bulundurursak, cepli dosyaların önemini ve artılarını fazlasıyla anlarsınız.

Geçmiş olduğumuz yıllarda cepli dosyalar klasik olarak üretiliyordu. Matbaacılığın gelişmesi, firmanın ihtiyaçlarını ve reklam eksikliğini giderebileceği anlaşılınca firmalara özel cepli dosya baskısı öne sürülmeye ve hızlıca artmaya başladı.

Matbaa sektörünün online’a taşınması ile birlikte bulunduğunuz yerden dosyanızın tasarımını yapıp, baskısını yaptırabilirsiniz.

Cepli Dosya Tasarımında Önemli Noktalar

Karmaşıklıktan-Karmaşadan uzak durmalısınız

Tasarımınızın görsel olarak başarılı ve hoş görünmesi için karmaşık birbirlerine karışan desenler veya imgelerden olabildiğince sakınmalısınız.

Renk Uyumu

Renk, cepli dosya tasarımlarında oldukça önemlidir. Cepli dosyayı karşı tarafa sunduğunuz gibi tasarımın kendisinden çok öncelikle renkler ve renklerin uyumu olacaktır.

Cepli Dosyanızı Kaliteli Bir Kağıt Üzerine Basmalısınız

Bu çeşit dosyalarda yapılabilecek en büyük hatalardan biri, etkileyici ve dikkat çeken tasarımınızı kalite açısından kötü ve düşük bir kağıt çeşidine baskılamaktır.

Tasarımınız Kısa Ve Net Olmalı

Cepli dosyalarınızı promosyon için tasarlıyorsanız, üzerinde şirketinize ait bir takım bilgiler bulundurabilirsiniz, bunlar yeterli olacaktır.

Cepli Dosya Fiyatları Nedir?

Cepli dosyanın baskı fiyatları birçok seçeneğe göre şekillenmektedir, bu seçenekler arasında;

  • Kağıt çeşidi
  • Baskı sayısı
  • Kalitesi

Gibi seçenekler fiyatta değişiklik olmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir